POLSKI ZWIĄZEK ZRZESZEŃ
HODOWCÓW I PRODUCENTÓW
DROBIU

ZARZĄD GŁÓWNY
www.pzzhipd.pl
pzzhipd@wp.pl

Szacowanie strat z powodu grypy ptaków

Szanowni Państwo,

W załączeniu przesyłam pismo w sprawie Deklaracji dot. przychodów i kosztów w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 Z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. Marian Podstawka

Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy

D.431.95.14.2021(6)- kliknij

Posiedzenie Rady FBZPR

W dniu 14 pażdziernika br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się posiedzenie Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizacji skupiającej 28 związków branżowych, w tym PZZHiPD.

W spotkaniu uczestniczył Pan Minister Grzegorz Puda, wiceminister Pan Ryszard Bartosik oraz Główny Lekarz Weterynarii Pan Mirosław Welz.

W posiedzeniu i omawianiu spraw nurtujących wiele branż rolnych zabrali głos i przedstawili poważne problemy przedstawiciele między innymi : pszczelarzy, producentów chmielu, zbóż, owiec, trzody chlewnej, drobiu i innych.

Przedstawiciel PZZHiPD poruszył sprawę dotyczącą systemowego zarządzania branżami rolnymi, jako pilną potrzebę polskiego rolnictwa w obecnej sytuacji, którą można uznać jako wojnę ekonomiczną. Wprowadzenie skutecznego, branżowego zarządzania podażą na podstawie bieżącej, zbiorczej wiedzy o skali produkcji mas towarowych poszczególnych produktów produkcji pierwotnej w czasie rzeczywistym, da narzędzia do wczesnych reakcji i decyzji zapobiegających zbędnym obniżkom cen rynkowych, czyli do stabilizacji i tym samym przewidywalności dochodów rolników.

Światowi operatorzy w obrocie towarami rolno – spożywczymi dysponują profesjonalną wiedzą o ilościach obecnych i przyszłych mas towarowych, dzięki czemu mają strategiczną przewagę nad tymi, którzy takich danych nie mają.

My jesteśmy częścią rynku światowego, a niestety większość towarów rolno – spożywczych sprzedajemy w bardzo niskich cenach kosztem rolników.

Taki proceder bardzo łatwy dla handlowców, prowadzi do szybkiej likwidacji rodzinnych gospodarstw.

Proceder dlatego, że owi handlowcy mają pełną świadomość o przymuszonych decyzjach sprzedażowych przez rolników sprzedających ze stratą !!!

W tym miejscu kłania się bezradność wobec prawa!

Polskie dane statystyczne zbierane i publikowane przez GUS są danymi historycznymi, czyli mówią o tym co było, przez co są moim zdaniem, mało przydatne do bieżącego zarządzania podażą.

-   Zapowiadane terminale portowe do wysyłki polskich produktów rolno -spożywczych na rynki trzecie są znakomitym kierunkiem polityki długofalowej i uważam, do rozpoczęcia budowy systemowego zarządzania ich podażą.

Zapowiadany kolejny projekt przeznaczenia kilku miliardów złotych na przywrócenie przetwórstwa rolno – spożywczego na potrzeby uczciwych stosunków gospodarczych  w polskim rolnictwie musi uwzględnić wszelkie możliwe zabezpieczenia prawne, by  beneficjenci obdarzeni środkami publicznymi i zobowiązani do uczciwej współpracy z rolnikami skupionymi wokół tychże zakładów, te zobowiązania wypełniali, a nie tak jak dotychczas  w przeszłości wytwórnie pasz i ubojnie pobrały wielomilionowe wsparcie, rozwinęły się, a póżniej zostały przejęte przez zagraniczny kapitał. Nowi właściciele przejętych zakładów przetwórczych drenują finansowo polskich rolników, doprowadzając do upadłości i przejmowania ferm wraz  z  przynależną do gospodarstw ziemią.

Przedstawiciel  PZZHiPD  zawnioskował do Ministra o powołanie „ Zespołu ds. rozwiązań systemowych w produkcji zwierzęcej „.

Kolejnym poruszonym problemem jest brak wypłat odszkodowań za zlikwidowane stada drobiu w wyniku grypy ptaków, hodowcom ciągle oczekującym na możliwość wznowienia produkcji w swoich fermach.

W odpowiedzi Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że wniosek o środki jest procedowany w Parlamencie, a spodziewany termin  wypłat pozostałych, niezaspokojonych roszczeń spodziewany jest w listopadzie br.

Opracował: uczestnik dyskusji Andrzej Danielak

Promcja Mięsa Drobiowego podczas ,, Spotkania Motocykowego” cd.

20210925_125227davW dniu 25 września br. odbyła się promocja mięsa drobiowego przygotowana przez PZZHiPD  podczas Spotkania Motocyklowego.

O godzinie 11:00 na Placu Starego Rynku zjawiło się kilka tysięcy osób, głównie motocyklistów z całego kraju, którzy wykonali pokazowy przejazd na swoich maszynach, lśniących motocyklach.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, którą poprowadził Duszpasterz Motocyklistów w Diecezji Płockiej.

Po Mszy Świętej dokonano uroczystego otwarcia imprezy przez Burmistrza Miasta Płock oraz przedstawicieli organizatorów.

Cała impreza trwała kilka godzin, a przybyli mogli podziwiać Pokazy Motocyklowe ,,FREESTYLE MOTOCROSS’’ wykonywane przez  mistrzów akrobacji motocyklowej ; Macieja ,,DOP’’ Bieleckiego, Mikołaja ,, ZASPA’’ Tempka oraz Rafała Białego.

Kilkakrotnie wykonywane pokazy mistrzów  akrobacji  motocyklowej wzbudzały zachwyt i podziw obecnych.

Również aranżacje wykonywane przez Mażoretki Libra Gostynin cieszyły się sporym zainteresowaniem tym bardziej, że piękne dziewczyny  miały piękne stroje i tańczyły z dużym wdziękiem wykonując przy tym różne pokazy akrobatyczne np. z buławami.

Zarówno dzieci jak i dorośli brali udział w konkursach, za które otrzymywali nagrody oraz gadżety reklamowe.

Całość imprezy uświetnił Koncert Zespołu ZDROWA WODA.

Doskonała pogoda i darmowa degustacja grillowanych porcji drobiowych czy rosołu, świetna atmosfera  spowodowały,  że przybyli zarówno mieszkańcy miasta i okolic oraz motocykliści  mogli spędzić miło czas ciesząc się końcówką lata.

Promując spożywanie drobiu, mówiąc o jego wartościach odżywczych i smakowych nasza organizacja wpisuje się w plan promowania polskiej  żywności, głównie wśród rodzin z dziećmi.

dav

20210925_12473920210925_125041dav 20210925_10321920210925_10532720210925_11292720210925_115950davdavdavdav

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIESA DROBIOWEGO

PROMOCJA MIĘSA DROBIOWEGO PODCZAS ,, SPOTKANIA MOTOCYKLOWEGO” w Płocku.

PLAKAT SPOTKANIE MOTOCYKLOWE 2021W dniu 25.09.2021 roku Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zawitał do Płocka aby promować spożywanie mięsa drobiowego podczas imprezy plenerowej   ,, Spotkanie Motocyklowe.’’

Festyn w Płocku został zorganizowany po raz drugi – po raz pierwszy 2019r,  a w 2020 ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19 impreza nie odbyła się.

Patronat Honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Płocka Pan Andrzej Nowakowski.

Trochę o mieście Płock i jego historii:

Miasto  leży niecałe dwie godziny drogi od Warszawy i jest to miasto o wieloletniej historii z kilkoma bardzo ciekawymi atrakcjami i zabytkami. Zobaczymy tam średniowieczne budowle, barwne freski, świetne zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego.

Miasto położone w Województwie Mazowieckim na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej z siedzibą ziemskiego powiatu płockiego jest historyczną stolicą Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079–1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej.

Płock  liczy 120 tys. mieszkańców, a przepływa przez nie królowa polskich rzek – Wisła. Władze miasta stawiają  na zrównoważony rozwój, zapewniający komfort życia mieszkańców, jednocześnie szanując wielowiekowe tradycje.

Płock szczyci się najstarszym w Polsce muzeum, najstarszym cmentarzem, najstarszym towarzystwem naukowym i najstarszą w kraju szkołą.  Najważniejszą budowlą w mieście jest bazylika katedralna, jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce.

To tu znajduje się najstarsza szkoła w Polsce – Małachowianka początkiem sięgająca XII wieku, a także w tym mieście, będącym niegdyś stolicą Królestwa Polskiego znajdują się groby Królów Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego.

18 sierpnia 1920 roku miasto znalazło się w ogniu walk – na ulicach Płocka mieszkańcy, harcerze i żołnierze polscy stoczyli zwycięski bój z bolszewikami. W nagrodę za taką postawę Józef Piłsudski odznaczył miasto Krzyżem Virtuti Militari.

W czasie II wojny światowej śmierć poniosło 11 tysięcy mieszkańców (w tym 8 tysięcy tutejszych Żydów).

Od lat 60 -tych i budowy rafinerii, Płock stał się ważnym ośrodkiem przemysłowym.

Dużą rolę odgrywa turystyka. Tutejsze  ZOO, katedra i Muzeum Mazowieckie co roku ściągają tysiące turystów na Wzgórze Tumskie.

Płock jest doskonale znany wielbicielom muzyki, gdyż na płockiej plaży organizowane jest jedno z największych wydarzeń muzycznych w Polsce – Audioriver.

Jednakże największą wizytówką Płocka jest 50 metrowa skarpa Wiślana z której rozciąga się niesamowity widok na lewobrzeżną część Miasta.

To właśnie wielbiciele dwóch kółek organizują co roku w Płocku spotkanie motocyklowe wieńczące sezon, a nasza organizacja włączyła się w organizowanie tej imprezy.

Obecność tysięcy osób, również rodzin z dziećmi dała doskonałą okazję zaprezentowania naszego, polskiego mięsa drobiowego poprzez darmowy poczęstunek.

Przedstawiciele PZZHiPD w osobach Prezesa Andrzeja Danielka oraz Wiceprezesa Zbigniewa Herca podczas wystąpień na scenie zachwalali walory spożywania drobiu i podkreślali jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe w UE.

Również obecni na imprezie hodowcy drobiu oraz fachowcy odpowiadający za bezpieczeństwo żywności udzielali odpowiedzi na temat sposobu hodowli drobiu w naszym kraju.

Impreza cieszyła się dużym powodzeniem o czym świadczy olbrzymia (kilka tysięcy) liczba przybyłych.

20210925_11514520210925_11292220210925_11595020210925_115202 20210925_12023920210925_12061720210925_11294420210925_12101620210925_12490920210925_11290620210925_12523420210925_11523320210925_120231 20210925_120757

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

INFORMACJA

W dniu 28 września br. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie połączonych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki i Rozwoju, celem rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Posiedzenie było pierwszym czytaniem projektu Ustawy, co umożliwiło posłom składanie ewentualnych poprawek stronie rządowej, odnoszenie stanowiska wobec nich, a stronie Biura Legislacji konkretyzowanie zapisów.

Komentarz:

Ustawa obejmuje swoim zakresem bardzo dużo zagadnień, zbyt skomplikowana i moim, jako obserwatora zdaniem będzie dla zwykłych rolników trudna do zastosowania w dochodzeniach swoich roszczeń wobec odbiorców produkcji pierwotnej.

Opracował uczestnik posiedzenia Andrzej Danielak

Dożynki Prezydenckie cd.


20210919_12330620210919_175124 (2)55_dozynki_mbo1411756_dozynki_mbo2446020210919_12583820210919_125206 (2)20210919_15013420210919_15020620210919_13311720210919_144636dav20210919_14555020210919_15003020210919_15013720210919_09451120210919_10014820210919_13465420210919_14504120210919_150616Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

 

PROMOCJA MIĘSA DROBIOWEGO PODCZAS SPOTKANIA MOTOCYKLOWEGO

PLAKAT SPOTKANIE MOTOCYKLOWE 2021

Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu zaprasza na promocję mięsa drobiowego w dniu 25 września br. do Płocka.

Impreza odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Płock

PROGRAM

Płock, 25 września 2021 roku

 

MIEJSCE: STARY RYNEK

(Plac Stary Rynek 1 przed budynkiem Urzędu Miasta Płocka)

11:00 Przybycie uczestników

(scena główna)

12:00 Msza Święta w intencji motocyklistów

13:00 Przejazd parady motocyklistów przez miasto Płock

13:45 – 14.00 Występ artystyczny – Mażoretki Libra  Gostynin

14:00 – 14:15 Oficjalne otwarcie

14:15 – 14:30 Pokaz Motocyklowy freestyle motocross

14:30 – 14:45 POLICJA + WOPR

14:45 – 15:00 Konkurs dla uczestników: „Najstarszy motocykl”

15:00 – 15:15 Pokaz Motocyklowy z udziałem Macieja „DOP” Bielickiego

15:15 – 15:30 Konkurs dla uczestników: „Najdłuższa trasa”

15:30 – 15:45 Pokaz Motocyklowy freestyle motocross

15:45 – 16:00 Konkurs dla uczestników: „Najstarszy motocyklista”

16:00 – 16:15 Pokaz Motocyklowy z udziałem Macieja „DOP” Bielickiego

16:15 – 16:30 Pokaz Motocyklowy freestyle motocross

16:30 – 17:30 Koncert  ZESPOŁU ZDROWA WODA

godzina 17:30 Planowany Oficjalny Koniec imprezy

DZIAŁANIA OKOŁOSCENICZNE ( godz. 13:00 – 17:00)

Bezpłatna degustacja mięsa drobiowego – grillowanie

Konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych

Szacowanie strat z powpdu grypy ptaków

W dniu 21 września br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się robocze posiedzenie w sprawie procesu gromadzenia informacji poprzez deklaracje strat poszkodowanych hodowców i producentów drobiu w wyniku grypy ptaków.

Na podstawie zbiorczych danych zgromadzonych przez KOWR możliwe będzie ubieganie się w Komisji Europejskiej o środki finansowe na nadzwyczajną pomoc dla polskich producentów drobiu.

Przekazujemy prośbę MRiRW o pilne wypełnienie ankiet ze względu na ograniczony czas i zamiar rzetelnego oszacowania strat.

W załączeniu dokumenty- deklaracja poniesionych strat wraz z instrukcją, którą należy wypełnić i przesłać do KOWR  lub IERiGŻ do dnia 11. 10.2021

Pismo przewodnie_dla drobiarzy_03_09_2021- kliknij

Deklaracja strat_03_09_2021-kliknij

Instrukcja wypełniania Deklaracji_03_09_2021-kliknij

Opracował uczestnik spotkania Andrzej Danielak

Dożynki Prezydenckie cd.

davLogo DożynkiIMG-20210906-WA0035

 

W dniu 19 września br. na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki z udziałem pary Prezydenckiej tj. Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. 

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw.

Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

,, Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne ”– mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

Dożynki Prezydenckie były organizowane po raz dziewiętnasty, a po raz drugi w Pałacu Prezydenckim.

Ceremoniał Dożynkowy prowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się ,,Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa.

Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

Wieńce wyplatane są zgodnie z tradycją z tegorocznych zbóż, ziół,  kwiatów i wzbudzają prawdziwy zachwyt.

Zwycięski wieniec jest przenoszony do Pałacu Prezydenckiego, gdzie pozostaje do następnego roku.

Polski Związek  Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu już po raz kolejny zorganizował kampanię promującą spożywanie mięsa drobiowego podczas Dożynek.

Stoisko z wyrobami z drobiu cieszyło się sporym zainteresowaniem przybyłych gości i odwiedził je również Pan Prezydent wraz z Pierwszą Damą, którzy osobiście konsumowali bardzo wykwintnie przygotowane porcje degustacyjne.

Pani Prezydentowa przyznała, że drób jest podstawowym składnikiem w ich diecie.

Uczestnicy uroczystości również chętnie spożywali mięso drobiowe z grilla.

 

20210919_19494020210919_175130 (2)dav51_dozynki_mbo14013

20210919_17324120210919_15404520210919_17484420210919_14463920210919_14555020210919_10084520210919_144525IMG-20210919-WA0008 (2) 55_dozynki_mbo14117Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

DOŻYNKI PREZYDENCKIE 2021

Jak poinformował Adam Kwiatkowski- sekretarz stanu doroczne Dożynki Prezydenckie na stałe przeniosą się do Warszawy.

Święto Plonów pod patronatem Pary Prezydenckiej organizowane będzie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Po raz pierwszy uroczystość zorganizowano w stolicy w minionym roku w okrojonej formule z uwagi na pandemię koronawirusa .

– Pan Prezydent z Panią Prezydentową po wysłuchaniu opinii uczestników i partnerów Dożynek postanowili, że odbywać się one będą w Warszawie. Para Prezydencka zaprasza uczestników Dożynek do siebie, do Pałacu Prezydenckiego, do najważniejszego miejsca w Polsce. I teraz już bez względu na sytuację pandemiczną ta uroczystość będzie odbywać się w Warszawie – dodaje sekretarz stanu.

W programie występy, degustacje i konkursy

Do 2019 roku Dożynki Prezydenckie organizowano w Spale nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego. Pierwsze Dożynki Prezydenckie odbyły się tam w 1927 roku. Do przedwojennej tradycji wrócono w 2000 roku.

W tym roku Święto Plonów planowane jest na 18-19 wrzesień. W jego ramach odbędą się występy artystyczne, degustacje lokalnych wyrobów, pokaz rękodzieła oraz konkursy, między innymi na najładniejszy wieniec dożynkowy czy konkurs kół gospodyń wiejskich.

Patronat Narodowy Prezydenta RP nad uroczystościami dożynkowymi w 2021 roku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wyrażając szacunek i wdzięczność za codzienny trud i ciężką pracę rolników, pragnie włączyć się w tegoroczne obchody dożynek i wspólnie z mieszkańcami polskiej wsi dziękować za plony. Dlatego w szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Andrzej Duda objął Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad uroczystościami dożynkowymi organizowanymi w 2021 roku w kraju i za granicą.

Z okazji przypadającej w tym roku czterdziestej rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” – pierwszej rolniczej organizacji związkowej w powojennej Polsce, Pan Prezydent pragnie uhonorować rolników, którzy z odwagą i determinacją upomnieli się o swoje prawa, o swoją godność i podmiotowość. W roku beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prezydent Andrzej Duda składa również hołd wielkiemu orędownikowi rolniczej „Solidarności”, a mając w pamięci uroczyste otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, oddaje cześć walczącym o wolną Polskę oraz pomordowanym mieszkańcom polskich wsi.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do uczestników tegorocznych uroczystości dożynkowych przesłanie, które mogą Państwo pobrać i odczytać podczas dożynek odbywających się w Państwa miejscowościach.

 

01_list__gja_2646list_prezydenta_rp_-_dozynki kliknij

Kancelaria Prezydenta RP zaprasza organizatorów wszystkich uroczystości dożynkowych w całym kraju i za granicą do włączenia się w Dożynki 2021 pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Informacje o organizowanych przez Państwa obchodach prosimy przekazywać pocztą elektroniczną do Kancelarii Prezydenta RP na adres: listy@prezydent.pl lub listem tradycyjnym na adres Kancelarii Prezydenta RP: ul. Wiejska 10, 00-902 Warszawa. Nazwy miejscowości, w których będą odbywać się dożynki, zostaną zaznaczone na stronie internetowej Prezydent.pl na mapie patronatów narodowych.

Opracowała Anna Zubków

FINANSOWANE Z FUNDUSZU PROMOCJI MIĘSA DROBIOWEGO

Copyright © POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW I PRODUCENTÓW DROBIU. ul. Al. Jerozolimskie 11/19 lok. 52; 00–508 Warszawa